Microplate Washers and Accessories
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (2)
- (86)
- (5)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1)
- (3)
- (2)
- (45)
- (46)
- (40)
- (26)
- (15)
- (5)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (40)
- (41)
- (1)
- (1)
- (23)
- (4)
- (18)
- (12)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (11)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (34)
- (2)
- (2)
- (15)
- (2)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (12)
- (2)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
Filtered Search Results
ADMINMED NANOBIOSCIENCES 1200 Microneedle Liquid Injection System
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
AdminPen 1200 microneedle liquid injection system is suitable for attachment to a standard syringe. The system has forty three 1100 um-tall microneedles on 1cm2 circular microneedle array. The microneedle array is made of SS316L stainless steel.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Devices Cell Wash Head, 96-Well, Angled Dispense Probes, Interchangeable
The Molecular Devices AquaMax 96-Well Cell Wash Head is a replacement cell wash head engineered for gentle, controlled washing of cell-based microplate assays. It is designed for use with AquaMax series microplate washers and is interchangeable with other wash head configurations.
- Configuration: 96-well cell wash head.
- Angled dispense probes minimize cell loss during washing.
- Interchangeable with other wash heads and detected by instrument software.
- Removable lever mounting for easy installation and removal.
- Clear probe guard protects probes and reduces spills and sprays.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter EL406 DEVICE 406PSUB3LB
EL406 DEVICE 406PSUB3LB
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter Waste and Supply Bottles Kit
Waste and Supply Bottles Kit
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Bellco Glass, Inc. Plastic Dome Cover Dual Pan
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Single pan plastic dome cover is constructed from 3/16" plexiglass and measure 21 5/8" x 13 x 4 3/4". MADE IN THE USA
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Devices Microplate Wash Head, 384-Well, AquaMax 2000/4000 Compatible
Replacement 384-well microplate wash head designed for use with AquaMax 2000 and AquaMax 4000 microplate washers. It provides a 384-well configuration for automated plate washing in biochemical and cell-based assays and is interchangeable with other compatible wash heads.
- Designed for 384-well microplate formats.
- Enables automated plate washing for biochemical and cell-based assays.
- Interchangeable with compatible microplate washer head systems.
- Supports gentle cell wash protocols when used with appropriate wash settings.
- Facilitates high-throughput processing and reduces manual handling.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences CoverWell™ Modular Hybridization System, 13 dia x 0.7 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible, press-to-seal gasket and coverslip enclosures which can be quickly assembled and disassembled for the specialized challenges of hybridizing and imaging thick and free- floating specimens.
All steps from permeabilizing to image analysis are made easy and trouble free with chambers you assembles from modular components.
For neural explants, plant, or animal specimens of any texture and thickness.
Build up to three chambers on one microscope slide. Ideally suited for overnight hybridizations and agitated washing steps. The screen is made from polyester and is 1.6 mm square.
Size: 13 dia x 0.7 mm
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Beckman Coulter Kit Integration VP Pin T
Kit Integration VP Pin T
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Cole-Parmer Electrode Holder for Removable pH and ORP Electrodes, CPVC
Electrode holders have threads on each end. Install holders into a pipe tee for in-line use or on the end of a submersion pipe. The integral cap assembly permits quick servicing for calibrations or replacement.Choose from CPVC for economical aplications or PVDF for enhanced chemical resistance. Electrodes order separately.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Devices Cell Wash Head, 384-Well, Angled Dispense Pins, Quick-Change
Replacement 384-well cell wash head designed for use with Molecular Devices AquaMax 2000 and 4000 microplate washers. The wash head delivers wash solutions to the sides of wells using angled dispense pins to minimize cell loss and preserve assay performance in cell-based assays. It installs quickly and is interchangeable with other AquaMax wash heads for flexible operation.
- Designed for 384-well microplates
- Angled dispense pins to minimize cell disturbance
- High cell retention with optimized wash settings
- Tool-free, quick interchange with other wash heads
- Optimized for gentle washing in cell-based assays
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Molecular Devices NFC Key Fob, NTAG 213, 180 Byte
Near Field Communication (NFC) key fob compatible with SpectraMax iD-series microplate readers. The key fob uses an NTAG 213 contactless tag with 180 bytes of user memory and enables NFC-based user authentication, protocol recall, and pairing with the instrument's front-panel NFC sensor.
- NTAG 213 contactless NFC tag with 180 byte user memory.
- Enables quick user login without entering a PIN when paired with an instrument account.
- Allows storing and recalling instrument protocols and user settings.
- Operates with the instrument's front-panel NFC sensor for tap-and-go interaction.
- Rewritable memory for programming multiple user credentials or protocol links.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Electron Microscopy Sciences CoverWell™ Modular Hybridization System, 13 dia x 1.3 mm
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Flexible, press-to-seal gasket and coverslip enclosures which can be quickly assembled and disassembled for the specialized challenges of hybridizing and imaging thick and free- floating specimens.
All steps from permeabilizing to image analysis are made easy and trouble free with chambers you assembles from modular components.
For neural explants, plant, or animal specimens of any texture and thickness.
Build up to three chambers on one microscope slide. Ideally suited for overnight hybridizations and agitated washing steps. The screen is made from polyester and is 1.6 mm square.
Size: 13 dia x 1.3 mm
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Fisherbrand™ accuWash™ and accuWash Versa Microplate Washers
Ease of use, convenience and versatility for washing microplates in ELISA applications
| Electrical Requirements | 100/240 V 50/60 Hz |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 15.2 x 13.6 x 9.4 in. (38.5 x 34.5 x 24 cm) |
| Voltage | 100/240 V |
| Residual Volume | <2 μL |
| Weight (English) | 20 lb. |
| Weight (Metric) | 9 kg |
Agilent BioTek 405LS Microplate Washer
The BioTek 405 LS washer has a well earned reputation as an economical plate washer that offers excellent performance and reliability.
| Height (Metric) | 25.4 cm |
|---|---|
| Depth (English) | 17 in. |
| Width (English) | 14 in. |
| Width (Metric) | 35.6 cm |
| Flow Rate | High to Low Flow; Optimized rates for cell assays |
| Type | Microplate Washer |
| Bottles | Optional (4 or 10 L) |
| Washing Speed | 96-wells: 300 μL/well, 3 cycles: <30 s; 384-wells: 100 μL/well, 3 cycles: <80 s; 384-wells: 400 μL/well, 1 cycle: <20 s |
| Dispense Volume | 25 to 3000 μL/well |
| Precision | <3% CV: 300 μL/well (96-well washing); <4% CV: 80 μL/well (384-well washing) |
| Depth (Metric) | 43.2 cm |
| Wash Cycles | 1 to 250 |
| Voltage | 100/240 V |
| Humidity | 10 to 85%, noncondensing |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Increments | 1 μL |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | <2 μL/well (96- and 384-well plates), 96-tube manifold for 96 wells, 192-tube for 384 wells |
| Weight (English) | With internal buffer switching - 36 lb.; Without - 30 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Height (English) | 10 in. |
| Weight (Metric) | With internal buffer switching - 16.5 kg; Without - 13.5 kg |
| Plate Type | 96- and 384-well, Low Profile and Standard, Solid and Filter Bottom (Pore Sizes 0.45 to 1.2 μm) Plates |
Agilent BioTek EL406 Microplate Washer/Dispenser
The BioTek EL406 washer dispenser is a compact instrument offering fast, full plate washing along with three reagent dispensers.
| Depth (English) | 18 in. |
|---|---|
| Width (English) | 16.5 in. |
| Width (Metric) | 42 cm |
| Flow Rate | High to Low Flow; Optimized rates for cell assays |
| Type | Microplate Washer/Dispenser |
| Accuracy | ±3%; Dispensing: ±1 μL at 5 μL, +1 μL at 20 μL, ±1% at 100 μL |
| Bottles | Optional (1 or 2 L) |
| Washing Speed | 96 wells: 300 μL/well, 96-tube manifold: 13 s; 384 wells: 100 μL/well, 192-tube manifold: 17 s; 1536 wells: 10 μL/wells, two 32-tube manifolds: 36 s |
| Dispense Volume | 500 nL to 3000 μL/well |
| Precision | Wash: <3% CV (model dependent); Dispense (Syringe Pump): ≤5% CV at 5 μL, ≤2.5% CV at 20 μL, ≤1% CV at 100 μL |
| Depth (Metric) | 46 cm |
| Wash Cycles | 1 to 250 |
| Voltage | 100/240 V |
| Soak Time | Programmable in minutes and seconds, up to 60 min. |
| Increments | 1 μL |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Residual Volume | ≤2 μL/well |
| Weight (English) | 32 lb. |
| Certifications/Compliance | CE and TUV marked. RoHS compliant. |
| Weight (Metric) | 14.5 kg |
| Plate Type | 96-, 384- and 1536-well; Low profile and standard height; Solid and filter bottom (option) plates |